5 rzeczy, które programista powinien zrobić zanim poprosi o pomoc
Są chwile, gdy każdy z nas potrzebuje pomocy, ale czasami prosimy o nią zbyt wcześnie, a innymi czasy zadanie pytania może wydawać się zbyt niekomfortowe, gdyż boimy się, że odpowiedzi mogą być zgryźliwe.
W tym artykule przedstawimy wam nasze spostrzeżenia i doświadczenia na temat tego, kiedy powinniśmy poprosić o pomoc w rozwiązaniu naszego programistycznego problemu. Przedstawiamy listę kontrolną rzeczy, które możesz zrobić przed poproszeniem o pomoc lub zadaniem pytania.
1. Debuguj
Debugowanie, czyli proces znajdowania i rozwiązywania problemów w tworzonym programie. Złotą zasadą jest najpierw dokładne przejrzenie kodu i maksymalne wykorzystanie swoich „sił” w celu znalezienia przyczyny problemu. Proces debugowania pozwala także jeszcze lepiej zrozumieć chociaż namiastkę problemu nawet jeśli nie uda nam się znaleźć rozwiązania.
2. Sprawdź logi
Dokładnie przeanalizuj logi aplikacji, a nawet dzienniki zdarzeń systemowych.
3. Odizoluj kod
Czy potrafisz wyizolować kod i napisać dla niego test jednostkowy? Ułatwi to naprawianie, ponieważ znacznie przyspieszy testowanie i nie będziesz musiał testować całej aplikacji, aby sprawdzić czy określony fragment kodu działa poprawnie.
4. Wygoogluj błąd
Nie proś o pomoc bez samodzielnego przejrzenia się błędowi. Nie chcesz, aby osoba, która potencjalnie mogłaby Ci pomóc przesłała zamiast tego link Google z dopiskiem „Pozwól, że wygoogluje to za Ciebie”. Google jest Twoim przyjacielem, powinieneś wiedzieć, jak skutecznie korzystać z jego pomocy w rozwiązywaniu swoich problemów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że inne osoby także napotkały ten sam problem i zadały już pytanie na stronach takich jak np. Stack Overflow. Upewnij się, że szukasz dokładnego komunikatu o błędzie bez szczegółowych informacji o środowisku. Szukaj najnowszych wyników i nie kopiuj i wklejaj kodu, chyba że rozumiesz, co on robi. Ważne jest, aby zrozumieć, na czym polega problem i jak go rozwiązać.
5. Znajdź przykład
Zwykle, jeśli masz problem z czymś, może się okazać, że problem został już rozwiązany w innej części aplikacji lub w innej aplikacji, dla której masz kod. Spróbuj znaleźć takie przykłady, które pomogą ci przejść przez to bez pomocy.
Teraz możesz poprosić o pomoc
Jeśli wykonałeś wszystkie powyższe czynności i nadal potrzebujesz pomocy, to nie krępuj się i zapytaj. Przynajmniej gdy już zapytasz, nie spotkasz się z odpowiedzią, że jesteś zbyt leniwy lub niedoświadczony, aby spróbować rozwiązać problem samemu.
Jeśli pracujesz samodzielnie lub zdalnie i nie masz nikogo w pobliżu, by poprosić o pomoc. Spróbuj wydzielić część kodu, w której pojawił się błąd i napisz pytanie na jednym z pomocnych forów, takich jak Stack Overflow. Wszelkie wcześniejsze poszukiwania pomogą ci napisać dobre pytanie, tak abyś nie został potraktowany zbyt szorstko.
Zespół Asy Programowania