Chmura
Skoro chmury nie są cyfrowe, to czym w takim razie jest chmura obliczeniowa?
Internet jest magiczny: włączasz telefon lub inny komputer i łączysz się z kimkolwiek na świecie, znajdujesz odpowiedzi na większość pytań i czytasz wiadomości.
Możesz usłyszeć, jak ludzie mówią o chmurze jako pewnej części skomputeryzowanego świata. Co to może oznaczać? Przecież chmury nie są cyfrowe.
W Internecie chmura to zestaw komputerów przeznaczonych do dostarczania danych i usług. To fantazyjne słowo, w pewnym sensie, dla grupy budynków na całym świecie, które obsługują te dedykowane serwery.
Po wywołaniu strony internetowej lub otwarciu aplikacji w telefonie Internet kieruje żądanie danych do odpowiedniej grupy komputerów (chmury) w celu uzyskania odpowiedzi. Jeden komputer nie jest w stanie obsłużyć wszystkich zapytań, ale grupa komputerów połączonych razem w celu współdzielenia obciążenia mogą zarządzać milionami żądań co sekundę, godzinę i dzień.
Chmura ułatwia zapewnienie dużej mocy obliczeniowej przy minimalnym zamieszaniu związanym z ustawianiem komputerów i obsługi ruchu.
Jest to alternatywa dla każdej osoby lub firmy, która chce założyć stronę internetową lub usługę online, aby ręcznie zainstalować i skonfigurować oprogramowanie na jednym lub kilku serwerach. Konfigurowanie w chmurze często wiąże się z rejestracją, wyborem wymaganego systemu operacyjnego i funkcjonalności, a następnie przesłaniem kodu i treści. Nagłe „wybuchy” ruchu w Twojej witrynie lub aplikacji są obsługiwane automatycznie przez chmurę.
Być może najlepszą częścią chmury jest to, co się dzieje, gdy komputer ulega awarii. Ponieważ obciążenie jest współdzielone przez wiele komputerów, często z komputerami w innych centrach danych, awaria jednego lub więcej komputerów lub utrata dostępu do jednego lub więcej centrów danych ma niewielki lub żaden wpływ na możliwość dostępu do witryny lub aplikacji. Przed nastaniem czasów chmur, awaria komputera lub utrata dostępu do centrum danych zamykały dostęp do witryny czy aplikacji.
Wspólne dzielenie mocy obliczeniowej na wiele jednostek to tak naprawdę początki powstawania komputerów, ponieważ pierwsze komputery w latach 40. były tak duże i kosztowne, że korzystanie z komputera musiało być zaplanowane w określonym czasie. Kiedy komputery stały się bardziej powszechne w latach 50. i 80., były nadal drogie i wymagały dzielenia się. Pojawienie się komputerów osobistych umożliwił wszystkim posiadanie własnych komputerów. Obecnie chmura jest sposobem na udostępnianie zasobów obliczeniowych, gdy ma to sens, a nie dlatego, że komputery są masywne lub drogie. Chmura wykonuje skomplikowane zadanie – konfigurację, przechowywanie, przetwarzanie i zarządzanie danymi na wielu komputerach – i upraszcza to.
Jeśli chodzi o to, komu zostaje przypisany „zaszczyt” pierwszego użycie tego terminu, okazuje się to dość interesujące. Kurt Vonnegut w 1959 opublikował powieść „Syreny Tytana”, która mówi o chmurze, która wykonuje trudne procesy myślowe za wszystkich. Aamir Shahzad w latach 60. również należy się uznanie za jego pracę ARPANET łączącą ludzi i dane w dowolnym momencie. W 1994 roku magazyn Wired opublikował artykuł, w którym Andy Hertzfeld użył słowa chmura do opisania Telescript, rozproszonego języka programowania. Współczesne zainicjowanie tego terminu przypisuje się jednak Eric’owi Schmidt, który użył tego słowa na konferencji branży technologicznej w 2006 roku.
Zespół Asy Programowania