Czym jest druk 3D?
W artykule tym przedstawiamy ogólny pogląd na druk 3D. Choć technologia ta istnieje od około dwudziestu pięciu lat, inżynierowie wykorzystywali ją głównie do tworzenia modelów prototypowych. Niedawno technologia druku 3D, dzięki niskim kosztom, stała się dostępna na większą skalę, dla zwykłych konsumentów, aby mogli oni tworzyć własne obiekty na miejscu.
Podstawowa definicja druku 3D
Wszyscy wiemy, czym jest „drukowanie”, zacznijmy więc od części „3D” pojęcia „druku 3D”. 3D jest skrótem od przestrzeni trójwymiarowej. Podczas drukowania strony na zwykłej drukarce działamy tylko w dwóch wymiarach: przód strony i tył strony. Trójwymiarowe drukowanie dodaje trzeci wymiar, czyli uzyskujemy objętość.
Drukowanie 3D wykorzystuje drukarkę do tworzenia trójwymiarowych obiektów, na przykład kubka, figurki batmana, a nawet etui na telefon.
Druk przestrzenny ma następujące cechy:
- Modele są tworzone poprzez nakładanie warstw materiału, jedna na drugą, a nie poprzez jego wycinanie.
- W związku z tym, że obiekty powstają warstwa po warstwie zaprojektowany w komputerze model musi zostać przekonwertowany („pocięty”) na poziome równoległe warstwy.
- Sam proces drukowania 3D może potrwać wiele godzin, a nawet dni, w zależności od wymiarów obiektu i oczekiwanej jakości.
Obecne zastosowania druku 3D
Dzisiaj druk 3D jest wykorzystywany głównie przez przedsiębiorstwa, studentów i projektantów. Korzystanie z tej technologii w gospodarstwach domowych ogranicza się głównie do osób będących pasjonatami. Jednak drukowanie obiektów trójwymiarowych przez studentów, projektantów i każdego, kto potrzebuje niewielkiego modelu, aby urzeczywistnić swoje pomysły lub stworzyć użyteczne obiekty, daje wiele możliwości.
Co więcej, druk 3D umożliwia eksperymentowanie w świecie mody i innych sferach naszego życia. Za pomocą odpowiedniej technologii druku 3D możliwe jest tworzenie implantów medycznych, na przykład przy użyciu tkanki od pacjenta.
Możliwe jest również drukowanie 3D w ramach większego procesu produkcyjnego, na przykład w celu tworzenia samochodów. Oprócz nowej serii samochodów oferowanych co roku przez producentów samochodów, drukowanie 3D może ułatwić zakup Mustanga z 1967 roku z najnowszym silnikiem, nowoczesnymi systemami bezpieczeństwa i innymi technologiami u lokalnego dealera samochodowego.
Ponadto powstaje coraz więcej inicjatyw, które zapewniają studentom możliwość korzystania z uczelnianych drukarek 3D w celu tworzenia części protetycznych do użytku medycznego. Studenci zdobywają doświadczenie, tworząc coś innego niż etui na telefon, a przy tym pomagając innym.
zespół Asy Programowania
Tag:addtywna, druk 3D, dzieci, projektowanie, przyrostowa, studenci, szkoła, technologia, uczniowie