Czym jest Scratch?
Scratch jest językiem programowania wykorzystywanym do tworzenia interaktywnych opowieści, gier i animacji. Umożliwia również łączenie się ze społecznością i udostępnianie projektów.
W najprostszym ujęciu, język Scratch jest darmowym językiem programowania, w którym ustawiasz bloczki według ustalonej kolejności, a następnie konfigurujesz niektóre z nich, aby tworzyć interaktywne opowieści, gry i animacje.
Język oparty na zdarzeniach jest dość łatwy do nauczenia się, niezależnie od wieku. Pozwala on bawić się istniejącymi już skryptami lub je ulepszać, a także tworzyć nowe, własne programy od zera. Scratch został również dostosowany do nowych języków i zainspirował powstanie innych.
Zapoczątkowany w 2007 roku, Scratch to projekt grupy Lifelong Kindergarten Group z MIT Media Lab. Od początku projektu 3,6 miliona osób zarejestrowało się na ich stronie internetowej, a ponad 6 milionów projektów Scratch zostało udostępnionych innym członkom społeczności. Scratch zawiera także bardzo aktywną społeczność nauczycieli, a także wsparcie dla rodziców pomagających dzieciom w nauce języka.
Co sprawia, że Scratch jest wyjątkowy?
Podczas gdy język Scratch jest dość łatwy w użyciu, pełen zabawy i wciągający, jest on wyjątkowy z dwóch głównych powodów: społeczność i sposób, w jaki zachęca dzieci do nauki, a następnie podjęcia ryzyka pochwalenia się tym co zrobiły. Chociaż nie wszyscy chcą być programistami, wszyscy odnoszą korzyści z projektów, które uczą kreatywnego rozwiązywania problemów. Umiejętność wyobrażania, tworzenia, gry i refleksji to umiejętności konieczne niezależnie od wieku.
Język ukrywa trudne aspekty programowania (różne języki mają inną składnię), jednocześnie eksponując szczegóły, które umożliwiają ludziom konfigurację swoich działań. Używanie konfigurowalnych bloków zamiast tradycyjnego kodu ułatwia ludziom twórcze myślenie, systematyczne rozbijanie problemów na przyczyny i skutki oraz współpracę podczas tworzenia projektów.
Społeczność jest kolejną zaletą Scratcha. Ich strona internetowa ułatwia dzielenie się projektami, a także znajdowanie projektów innych osób. Społeczność ta zapewnia wsparcie online.
W końcu, Scratch jest dostępny w 40 językach i używany w 150 krajach!
Jak możemy uczyć się i używać Scratcha?
Scratch jest darmowy i możemy z niego korzystać zarówno online jak i offline. Oficjalna strona grupy MIT zapewnia użytkownikom środowisko, w którym mogą programować. Języka tego można uczyć się samodzielnie korzystając z szerokiej gamy materiałów dostępnych na Internecie jak i na oficjalnej stronie Scratcha.
Może się jednak okazać, że ogromna ilość informacji na temat programowania w Scratcha może przytłoczyć i zniechęcić nowego użytkownika. Szkoła Asy Programowania w swojej ofercie zapewnia kurs programowania w tym języku dla dzieci i młodzieży. Kurs jest przygotowany odpowiednio pod poziom zaawansowania danej grupy, tak by uczniowie mogli poznać Scratcha od podstaw.
Zarówno Scratch jak i wiele innych języków do niego podobnych (lub na nim bazujących) może okazać się początkiem pasji dziecka jaką jest programowanie!
Zespół Asy Programowania