Czym jest Web Framework?
Są chwile, gdy każdy z nas potrzebuje pomocy, ale czasami prosimy o nią zbyt wcześnie, a innymi czasy zadanie pytania może wydawać się zbyt niekomfortowe, gdyż boimy się, że odpowiedzi mogą być zgryźliwe.
Framework (platforma programistyczna; szkielet do budowy aplikacji) do aplikacji sieciowych to zestaw komponentów zaprojektowanych w celu uproszczenia procesu tworzenia treści w sieci. Zawiera podstawowe narzędzia do strukturyzacji, które stanowią solidną bazę dla tworzonego projektu. Pozwala skupić się na najważniejszych szczegółach i celach projektu zamiast tworzyć rzeczy, które można po prostu wyciągnąć z danego frameworka.
Wyobraź sobie, że Twoja aplikacja internetowa lub witryna internetowa powinna być czymś więcej niż jedną stroną ze zdjęciem w Internecie. Zamiast tego potrzebuje:
- Formularza do logowania
- Menu
- Galerii zdjęć lub filmów
- Opcji udostępniania w mediach społecznościowych
- Bazy danych
- Zabezpieczeń
- Oraz innych rzeczy
Frameworks mogą zapewnić wszystkie rzeczy wymienione powyżej. Zostały one utworzone przez programistów dla programistów ze zrozumieniem podstawowych potrzeb.
Porównajmy kodowanie z procesem budowlanym. Jeśli musisz zbudować dom – prawdopodobnie wiesz, że będą jakieś ściany, okna, drzwi (z możliwymi zamkami), dach i coś jeszcze. Zamiast budować ścianę cegła po cegle, możesz zapytać odpowiedni framework: „Hej, framework, potrzebuję ścianę.” i otrzymasz to czego chcesz od razu (będziesz mógł później zmienić i dostosować ścianę, aby była idealna, ale na początku otrzymujesz zwykłą ścianę). Mimo to każda struktura określa własne zasady i ma swoje ograniczenia.
Uwaga!!! Wybieraj frameworki mądrze, zgodnie z Twoimi potrzebami. Niektóre frameworki wiedzą wszystko o ścianach, ale nic o oknach.
Każdy framework ma na celu rozwiązanie pewnej grupy zadań lub problemów. Jeśli nie możesz znaleźć pasującego do Twojego języka programowania, który odpowiada Twoim potrzebom (jest to rzadkie, ale możliwe) – jest to prawdopodobnie niewielki sygnał do napisania kodu od początku.
Zalety i wady stosowania frameworków
Plusy:
- Oszczędzają czas, przyspieszają proces rozwoju projektu
- Łatwe w obsłudze
- Zapewniają bezpieczeństwo
- Oszczędza pieniądze klientów (programiści nie marnują czasu na pisanie tysięcy wierszy kodu w celu tworzenia typowych rzeczy, które już zostały utworzone, a mogą skupić się na budowaniu unikatowego rojektu)
Minusy:
- Każdy framework ma swoje ograniczenia i reguły działania
Paradoks wyboru
Barry Schwartz (amerykański psycholog) powiedział: „Łatwo jest sobie wyobrazić atrakcyjne cechy odrzucanych alternatyw, które sprawiają, że jesteś mniej zadowolony z wybranej przez ciebie alternatywy”. Staraj się nie zagubić w ogromnej różnorodności opcji, które raczej powodują paraliż niż wolność. Frameworki są dobre, ale nie idealne. Pogódź się z tym i odpowiedz na kilka pytań przed wybraniem tego jednego:
- W jakim języku programowania czujesz się najlepiej?
- Czy wybrane frameworki spełnią twoje potrzeby?
- Czy istnieje dobra dokumentacja uzupełniająca?
- Czy jest to popularny, długowieczny i rozwijający się framework?
Podsumowując: wypróbuj. Przetestuj i będziesz mógł zdobyć własne doświadczenie, wyciągać własne wnioski i dzielić się nimi ze światem.
Zespół Asy Programowania
Tag:asy, framework, kodowanie, programowanie, web