Historia przeglądarki internetowej
Podczas gdy wszyscy na świecie korzystali z przeglądarki internetowej, wiele osób nie ma pojęcia o ich historii powstawania i rozwoju.
Przeglądarki internetowe są tak samo ważne jak pierwsze prasy drukarskie, ponieważ dają każdemu dostęp i umożliwiają dzielenie się wiedzą i danymi. Przeglądarki są czymś co ludzie dobrze znają i używają na co dzień, mimo że do ich działania wymagane jest inne oprogramowanie i urządzenia. Są to serwery internetowe działające w tle, ukryte w komputerowych centrach danych i niewidoczne, gdy odpowiadają na żądania przeglądarki.
Jeśli odwiedziłeś dowolną stronę internetową – użyłeś przeglądarki internetowej. Przeglądarka wywołuje odpowiedź na wpisany w niej adres internetowy (Uniform Resource Locator URL). Wynik wezwania daje oprogramowanie umieszczone pod wpisanym adresem w postaci tekstu, obrazów i innych danych.
Tim Berners-Lee zaprogramował pierwszą nowoczesną przeglądarkę internetową, zwaną WorldWideWeb, w 1990 r. i zaprezentował ją w marcu 1991 r. swoim kolegom z CERN, europejskiego laboratorium fizyki. W przeciwieństwie do wcześniejszych przeglądarek z lat 80., Berners-Lee stworzył również oprogramowanie, które rozwiązuje problem przechowywania i dostarczania treści do przeglądarki.
Następnie Berners-Lee pracował z Jean-Francois Groffem, aby przepisać swoją przeglądarkę w języku programowania C w 1991 i 1992 roku. Ta przeglądarka, o nazwie libWWW, była biblioteką kodu, która ułatwiła innym tworzenie własnych przeglądarek. Nicola Pellow, również z CERN, napisał kod, aby przeglądarka internetowa działała na dowolnym urządzeniu, w tym na urządzeniach „teletype”. Inni pomogli Pellowowi przystosować jego kod do pracy na wielu systemach operacyjnych, tak aby każdy mógł uzyskać dostęp do sieci. Sieć w 1991 i 1992 roku była głównie książką telefoniczną CERN. Wielu studentów w 1992 r. zbudowało własne przeglądarki internetowe inspirowane przez libWWW.
W 1993 roku Marc Andreeson i Eric Bina z NCSA w USA stworzyli przeglądarkę Mosaic dla X-Windows na komputerach Unix. Aleks Totic opracował wersję na komputery Macintosh. Mosaic wprowadził obsługę dźwięku, klipów wideo, formularzy, zakładek i historii. Dzięki tym funkcjom przeglądarki internetowe stały się tym co rozpoznajemy w dzisiejszych czasach.
Microsoft i inne firmy dostosowały oprogramowanie Mosaic do tworzenia własnych przeglądarek internetowych. Pierwsza komercyjna przeglądarka internetowa pojawiła się w październiku 1994 r. od Netscape i była nią Mozilla. Kod Mozilli został udostępniony jako open source w 2002 r., co doprowadziło do wydania powszechnie używanej przeglądarki Firefox w 2004 r. Internet Explorer Microsoftu pojawił się w sierpniu 1995 r. jako część systemu operacyjnego Windows. Norweski zespół programistów wydał przeglądarkę Opera w 1996 roku. Google wydało przeglądarkę Chrome w 2008 roku.
Najważniejsza przyczyna sukcesu przeglądarek internetowych.
Standardy. Bez HTML, CSS i innych standardów nie byłoby technologii internetowej. Gotowość wielu firm i programistów do opracowywania i wykorzystywania standardów wyświetlania treści w przeglądarkach internetowych umożliwia rozwój technologii internetowej.
Być może wiesz, że HTML jest używany do oznaczania stron internetowych, informowania przeglądarki jak organizować i wyświetlać dane zwrócone z adresu URL. Jednak pierwsze przeglądarki w latach 80. używały innego języka znaczników, był nim SGML.
Berners-Lee nie wymyślił w magiczny sposób przeglądarki internetowej. W 1980 r., gdy po raz pierwszy pracował w CERN, stworzył oprogramowanie do przechwytywania i przechowywania kluczowej wiedzy fizyków, z których wielu było tylko tymczasowymi gośćmi CERNu. Jego oprogramowanie o nazwie Enquire nie zostało powszechnie przyjęte w CERN. Kiedy Berners-Lee powrócił do CERN w 1990 r., wykorzystał to czego się nauczył z projektu Enquire, aby stworzyć lepsze rozwiązanie problemu przechwytywania i dzielenia się wiedzą.
W ten sam sposób, w jaki libWWW był używany przez wiele wczesnych przeglądarek internetowych, nowoczesne przeglądarki współdzielą wiele różnych bibliotek kodu. Na przykład „silnik” Konquerer jest używany przez przeglądarkę Apple Safari i Google Chrome. Wiele bibliotek jest open source, więc programiści mają dostęp do kodu i mogą go dostosowywać na miarę swoich potrzeb, aby zwiększyć szybkość, bezpieczeństwo czy dodawać kolejne funkcje.
Zespół Asy Programowania
Tag:css, html, internetowe, programowania, przeglądarki, szkoła, url