Internet of Things = nieunikniona przyszłość?
Internet rzeczy (ang. Internet of Things, IoT) łączy proste urządzenia, takie jak np. lodówki z Internetem i wykorzystuje oprogramowanie, aby w jakiś sposób połączyć je z wymaganiami naszego codziennego życia.
Czy samochód może rozmawiać z domem? W przyszłości Twój samochód może powiedzieć Twojemu domowi, że zostało Ci 5 km do powrotu, aby ten mógł włączyć światła i ogrzewanie.
Jest to przykład idei zwanej “Internetem rzeczy” lub IoT. W związku z tym, że sieci Wi-Fi stały się tak powszechne „proste” urządzenia takie jak lodówki, pralki i samochody mogą posiadać dostęp do Internetu z oprogramowaniem, które będzie w stanie w odpowiedni sposób z niego skorzystać.
Na przykład, jeśli zeskanowałeś swoje zakupy przy wkłądaniu ich do lodówki, a następnie za jakiś czas z nich korzystasz, każdy z tych przedmiotów mógł przekazać lodówce, czym jest, jaką ma datę przydatności do spożycia i inne użyteczne informacje. Lodówka może zbierać i organizować te informacje, aby je wysyłać. Możesz otrzymywać e-maile z pomysłami na przepisy na podstawie tego jakie masz produkty lub z listą zakupów spożywczych.
Na większą skalę wyobraź sobie rury wodociągowe i gazowe, które powiadamiają służby miasta, gdy nastąpił wyciek. Innym pomysłem są czujniki w lesie, które powiadamiają strażaków o pożarze.
Naukowcy są przekonani, że do 2020 roku do Internetu będzie podłączonych ponad 26 miliardów urządzeń. Niektórzy szacują, że liczba ta będzie znacznie wyższa – 100 miliardów.
Urządzenie IoT musi składać się co najmniej z takich elementów:
- Czujniki wykrywające dane ze świata dookoła nich.
- Oprogramowanie do odczytywania danych z czujników, a następnie, aby podejmować decyzje dotyczące sposobu reagowania na dane.
- Oprogramowanie do zarządzania działaniem urządzenia, które obejmuje jeden lub więcej czujników.
- Połączenie internetowe do przesyłania i odbierania danych oraz instrukcji z innych urządzeń.
Dla przykładu, „inteligentna” lodówka może posiadać:
- Skaner kodów kreskowych (czujnik) do skanowania całej żywności, którą do niej wkładasz.
- Oprogramowanie do oceny danych skanera na temat żywności przechowywanej w lodówce i podejmowania decyzji o datach wygaśnięcia, przepisach, listach zakupowych i innych przydatnych zadaniach, aby zaoszczędzić czas.
- Podstawowy system operacyjny do uruchamiania skanera kodów kreskowych i oprogramowania oceniającego dane ze skanera.
- Połączenie internetowe, aby pomóc oprogramowaniu ocenić dane i podejmować decyzje dotyczące danych z czytnika kodów kreskowych. Na przykład lodówka może korzystać z Internetu w celu wyszukania przepisów lub wysłania Ci listy zakupów na podstawie przekroczonej daty przydatności żywności.
W celu komunikacji, każde urządzenie będzie wymagało własnego unikalnego adresu w ten sam sposób, w jaki każda witryna ma swój unikalny adres. Teraz wyobraź sobie, że ktoś ma unikalny adres Twojej lodówki i wie, jak sprawić, by oprogramowanie w niej się wyłączyło, jako żart. Internet of Things ma również problemy bezpieczeństwa, które należy rozwiązać.
Wiele lat temu, ludzie żartowali z automatyki domowej, że niezbędne będzie restarowanie domu (lub samochodu), jeśli oprogramowanie się zawiesi. Obecnie systemy operacyjne są bardziej stabilne. Google pracuje nad Brillo, drugą wersją systemu operacyjnego przeznaczonego dla obiektów. Firmy Microsoft, Apple, mbed i inne firmy dostosowują lub tworzą systemy operacyjne i oprogramowanie, aby proste obiekty były inteligentne i interaktywne.
Największe problemy z miliardami obiektów podłączonych do Internetu to bezpieczeństwo i prywatność.
Internet rzeczy może znacznie uprościć nasze życie, w szczególności rutynowe czynności, takie jak zakupy spożywcze, „środowisko” w domu czy kalendarze. Jednak musi być łatwo kontrolowane przez każdego z nas i bezpieczne, aby było naprawdę użyteczne.
Zespół Asy Programowania