Jakich zasad dotyczących umieszczania treści w Internecie powinniśmy uczyć dzieci?
Wskazówki dotyczące blogowania i komentowania „online” przez dzieci i młodzież są dość oczywiste: nie obrażaj innych ludzi, chroń swoją prywatność i godnie reprezentuj siebie, swoją szkołę i społeczność.
Pierwszym krokiem jest ustalenie swojego podejścia do dziecka. Warto przygotować się przed rozmową. Następnie zacznij od omówienia możliwych wytycznych ze swoimi dziećmi, przedstaw swoje pomysły, aby zachęcić do dyskusji i podtrzymać interakcję. Możliwe, że wpadli na jakiś pomysł, a nawet sposób na opisanie wytycznych, w taki sposób aby ulepszyć to, co im przedstawiasz. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie przez dzieci istotnych wskazówek dotyczących korzystania z Internetu, aby mogli poprawnie się w nim zachowywać.
Blogowanie może pomóc dzieciom i młodzieży w prawie każdym stopniu nauczyć się komunikować i omawiać pomysły i emocje. Wskazówki zachowania w Sieci dla dzieci, przekazane w jak najlepszym wydaniu, ułatwiają ten proces i zapewniają użyteczny kierunek. Na przykład wytyczne dotyczące traktowania czytelników z szacunkiem pomagają skupić się na odbiorcach ich bloga.
Oto kilka przydatnych wskazówek, które pomogą dzieciom używać blogów do nauki pisania, konstruktywnej krytyki i interakcji online:
WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE PISANIA W INTERNECIE:
- Pisz z myślą o odbiorcach: kim oni są? Co powinni wiedzieć? Co chcą wiedzieć? W jaki sposób wykorzystają twoje informacje?
- Zadawaj pytania w swoim piśmie. Bądź otwarty pisząc o danym temacie.
- Miej świadomość swoich terminów. Planuj z wyprzedzeniem, aby dać sobie czas na burzę mózgów, badania, pisanie i edytowanie.
- Zwróć uwagę na prawa autorskie. Używaj cudzej pracy z szacunkiem i linkuj do swoich źródeł.
- Trzymaj się tematu. Nie pisz o swoich planach weekendowych lub plotkach.
- Pomyśl zanim coś opublikujesz. Zadaj sobie pytanie, czy jest to coś, czego oczekują moi rodzice, nauczyciele, przyjaciele, obcy? Jakie są konsekwencje, jeśli opublikujesz to?
- Zamieszczaj tylko te informacje, które możesz zweryfikować jako dokładne. Podaj linki do źródeł.
WYTYCZNE DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA OSOBISTEGO:
- Nigdy nie publikuj ani nie udostępniaj danych osobowych w Internecie.
- Nigdy nie udostępniaj swoich haseł internetowych nikomu oprócz swoich rodziców.
- Nigdy nie umawiaj się na spotkanie twarzą w twarz z kimś kogo znasz tylko online.
- Nigdy nie używaj swojego nazwiska w Internecie. Użyj swoich inicjałów lub imienia i inicjałów lub imion osób, do których się odnosisz.
WYTYCZNE DOTYCZĄCE KOMUNIKACJI ONLINE
- Komentarze powinny mieć co najmniej 2-5 zdań, a nie mniej.
- Pisz komentarze, które wnoszą coś do rozmowy. Zadaj pytanie. Podaj link, który może wyjaśnić coś. Skopiuj/wklej fragment, do którego chciałbyś/abyś się odnieść, a następnie napisz swój komentarz lub pytanie.
- Przeczytaj artykuł. Przeczytaj wszystkie komentarze. Bądź częścią pełnej dyskusji.
- Używaj komentarzy, aby pokazać, co uważasz za ważne, interesujące, kontrowersyjne i troskliwe.
- Tylko konstruktywna krytyka. Krytykuj pomysł, a nie osobę. Bycie obraźliwym lub zapalnym rozprasza rozmowę. Szanuj innych ludzi, ich opinie i pomysły.
- Używaj dobrej gramatyki i ortografii. Błędy powodują, że czytelnicy skupiają się na tym, jak piszesz, a nie na twoich pomysłach.
- Traktuj ludzi tak, jak chcesz być traktowany.
Wskazówki dotyczące umieszczania treści w internecie, komentowania i bezpieczeństwa osobistego są ważne dla osób w każdym wieku, włącznie z dorosłymi. Omawianie pomysłów z dziećmi może również generować pomysły, o których nigdy nie pomyślałeś/aś, a także uzyskać ich przychylność na stosowanie tych wytycznych w praktyce.
Zespół Asy Programowania
Tag:asy, bezpieczeństwo, blogowanie, dzieci, komentowanie, młodzież, programowania, szkoła