Sztuczna inteligencja (ang. Artificial Intelligence, AI)
Komputery można zaprogramować w celu podejmowania inteligentnych decyzji. Czy to sprawia, że komputer stanie się inteligentny?
Czym dokładnie jest „inteligentna decyzja”? Czy jest to decyzja oparta na danych zebranych z osobistych doświadczeń i doświadczeń innych? Czy inteligentna decyzja obejmuje robienie rzeczy w celu zmniejszenia negatywnych wyników?
Wyobraź sobie, że dotykasz piecyka, który jest rozgzany i Twoja ręka się sparzyła. Dwa dni później jesteś przy innym piecyku. Czy znowu dotknąłbyś pieca bez zastanowienia? A może przypominasz sobie jak wcześniej się sparzyłeś i zastanawiasz się, czy przypadkiem kuchenka nie jest rozgrzana?
Niedotykanie pieca po raz drugi jest przykładem inteligencji, zdolności do zdobywania i stosowania wiedzy i umiejętności. Pamiętając, że Twoja ręka została sparzona po raz pierwszy, nie jest przykładem inteligencji. Inteligencja to zdolność zebrania informacji w pamięci, a następnie zrobienia czegoś w oparciu o doświadczenie zachowane w pamięci.
Okazuje się również, że inteligencja ma różne definicje i sposoby decydowania o tym, kto lub co jest inteligentny. Jest inteligencja emocjonalna – umiejętność współdziałania z ludźmi i czytania ich emocji. Jest praktyczna inteligencja, czyli np. umiejętność odgadywania, jak ugotować dane jedzenie lub złożyć biurko. Większość z nas myśli o inteligencji w kategoriach intelektualnych, czyli to co wiesz, ile wiesz i jak stosujesz swoją wiedzę.
Inteligencja i komputery
Komputery są świetne w niektórych rzeczach, ale w innych radzą sobie gorzej. Nic dziwnego więc, że budowanie inteligentnych komputerów jest tak skomplikowane. Naukowcy i programiści starają się, aby komputery wyposażone były w sztuczną inteligencję, zdolność do zdobywania i stosowania wiedzy i umiejętności. Termin ten został zapoczątkowany w 1955 roku przez Johna McCarthy’ego, informatyka zajmującego się problemem projektowania inteligentnych komputerów.
Jeśli komputer jest inteligentny, to czy to naprawdę jest „sztuczna inteligencja”? A może sama „inteligencja” jest bardziej trafnym stwierdzeniem? Nie mówimy: „Jane ma wielką ludzką inteligencję”. Zamiast tego mówimy: „Jane ma wielką inteligencję/jest inteligentna.” Może inteligentne komputery są po prostu inteligentne, tak jak ludzie są inteligentni w wyniku rodzicielstwa, szkoły i doświadczeń życiowych. Pewnego dnia pojęcie sztucznej inteligencji może zniknąć, gdy komputery staną się w większym stopniu podobne do ludzi, zdolnych do bardziej niezależnego myślenia.
Czy sztuczna inteligencja jest dobra czy zła?
Jak w przypadku każdej nowej technologii, to czy oprogramowanie sztucznej inteligencji będzie dobre czy złe dla ludzkości, jest kwestią sporną. Zdecydowanie AI zastąpi ludzi w wielu zawodach. I jest równie pewne, że sztuczna inteligencja stworzy nowe miejsca pracy, na przykład tworzenie jej oprogramowania i czy naprawianie robotów stworzonych na jej bazie.
Możliwe jest, że oprogramowanie i maszyny ze sztuczną inteligencją będą traktować ludzi niesprawiedliwie, a w skrajnych przypadkach nawet zabijać. Jednakże takie zachowania już są rzeczywistością. W świecie przed oprogramowaniem i inteligentnymi komputerami ludzie działali niesprawiedliwie i brutalnie w stosunku do siebie, co więcej robili to świadomie i na podstawie braku informacji lub dezinformacji.
Być może bardziej interesujące pytanie brzmi, w jaki sposób ludzie będą ustalać ograniczenia dla inteligentnych komputerów i jak te ograniczenia będą egzekwowane.
Zespół Asy Programowania