Typowe problemy programistów
Programiści stykają się z wieloma powszechnymi problemami w swojej pracy. Oto kilka z nich i propozycje jak można je przezwyciężyć.
Powielanie kodu w całym programie
Jeśli napiszesz kod, który jest powielony w programie istnieje ryzyko, że pojawią się błędy. Możesz pomyśleć, że wprowadziłeś zmianę do kodu, ale potem okazuje się, że ta sama metoda została powielona w innym pliku i nie została zaktualizowana po wprowadzeniu zmiany. Powoduje to pojawienie się różnych wyników, a w zasadzie błędów. Dlatego powinieneś unikać duplikacji tak bardzo, jak tylko możesz. Powinieneś utworzyć jedną metodę i umieścić ją w miejscu, które może być wywołane przez różne sekcje programu. Gdy zachodzi potrzeba zmiany metody w późniejszym czasie, wystarczy ją zmienić w jednym miejscu, zamiast szukać jej duplikatów.
Pojawienie się nowych błędów po wprowadzeniu zmiany
Po wprowadzeniu zmiany w programie lub dodaniu nowej funkcji istnieje ryzyko wprowadzenia nowych błędów do programu. Możesz temu zapobiec, pisząc testy jednostkowe. Piszesz testy jednostkowe w oddzielnym projekcie, aby sprawdzić, czy metody i funkcje w twoim programie działają poprawnie. Test polega na tym, że metoda wykonuje to, czego się od niej oczekuje, lub że metoda jest wywoływana, gdy się od niej tego oczekuje. Im więcej testów napiszesz do swojego programu, tym większy procent pokrycia kodu będziesz mieć.
Brak systemu kontroli wersji
Być może zostały dodane nowe funkcje lub zmieniono część kodu i powołano dany program do życia. Następnie, gdy jest on w użyciu, może zostać wykryty błąd lub możesz zostać poproszony o usunięcie wprowadzonej funkcji i powrót do poprzedniej wersji. Może to stanowić problem, jeśli nie używasz kontroli wersji.
Co to jest kontrola wersji?
Kontrola wersji to proces zapisywania zmian w programie, dzięki czemu można później wrócić do konkretnych wersji. Kiedy pracujesz dla firmy, najprawdopodobniej będziesz już używać kontroli wersji. Podczas pracy nad osobistymi projektami możesz nie używać kontroli wersji, co później może odbić się na organizacji większego projektu.
Czytanie/pisanie kodu, który jest trudny do zrozumienia
Pisząc kod, prawdopodobnie sam go rozumiesz, ale czy jesteś pewien, że inni też go zrozumieją? Czy zrozumiesz go sam, jeśli wrócisz do niego 6 miesięcy później? Właśnie dlatego firmy mają standardy kodowania. Są to zestaw wskazówek, zasad lub najlepszych praktyk, aby wszyscy inni mogli zrozumieć kod, niezależnie od tego, który programista go napisał. Obejmuje to konwencje dotyczące nazywania, komentowania, wcięć, długości linii, pojedynczej linii lub wielu linii itp.
Oszacowanie, ile czasu zajmie wykonanie zadania
Pracując jako profesjonalny programista, zostaniesz zapytany, ile czasu zajmie Ci ukończenie zadania. Jest to potrzebne do określenia stawki, harmonogramu pracy oraz ustalenia oczekiwań. Może być trudno oszacować, jak długo coś potrwa, dlatego trzeba spojrzeć na podobne zadania i zobaczyć, ile czasu pochłonęły. Dlatego dobrze jest kontrolować, ile czasu zajmuje ukończenie danych zadań. Możesz następnie użyć tych informacji do tworzenia dokładniejszych szacunków dla przyszłych zadań.
Zespół Asy Programowania
Tag:dzieci, kodowanie, praca, programista, programowanie, projektowanie, szkoła, zawód